Työtoiminta kehitysvammaisille henkilöille
Tarjoamme ryhmämuotoista työtoimintaa kehitysvammaisille henkilöille. Toiminta suunnitellaan aina yksilöllisesti asiakkaan toiminta- ja työkyvyn, tarpeiden sekä vahvuuksien ja mielenkiinnon kohteiden mukaisesti. Työtoiminta tukee asiakkaan työ- ja toimintakykyä ja edistää hänen pääsyään työelämään. Samalla kehittyvät asiakkaan vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot, ajanhallinta, itsesäätelytaidot, keskittymiskyky, tunnollisuus sekä uuden oppiminen.
Työtoimintaa järjestetään maanantaista perjantaihin. Työtoimintatehtävissä asiakas pääsee harjoittelemaan oikeita työtehtäviä aidossa työympäristössä. Lisäksi tarjolla on monipuolista ryhmätoimintaa, joka kehittää mm. asiakkaan digi- ja työelämätaitoja.
Työtoimintatehtävämme
KOKOONPANO JA KÄDENTAIDOT
Käsin toteutettavaa kokoonpano- ja pakkaustyötä yhteistyössä yritysten kanssa. Koriste-esineiden kokoonpanoa liimaamalla, lahjatavaroiden ym. pakkausta. Satunnaisesti ompeluprojekteja.
KEITTIÖ JA PUHTAANAPITO
Taukovälipalan valmistaminen ja tarjoilu sekä keittiön ja työpisteiden pitäminen puhtaana.
Tilaukset
Ota yhteyttä: vptyotoiminta@edistia.fi
Ota yhteyttä
Pia Furu
palvelupäällikkö
044 522 4571
pia.furu@edistia.fi